SPECIÁLNÍ AKCE ke Dni dětí: 12 MAGNETEK s prázdninovou tématikou ZDARMA KE KAŽDÉ OBJEDNÁVCE nad 500 Kč. Akce platí do 5.6.2022.

Jak dětem vysvětlit co jsou Velikonoce

Velikonoce mohou být opravdu tvrdý oříšek. Pokud tedy nepocházíte z vyloženě křesťanské rodiny a nevzala jste si američana. Pak je vysvětlování dětem, o co tu vlastně s tou pomlázkou, ukřižováním a velikonočním zajíčkem jde, docela hračka. My méně šťastné se s tím holt musíme nějak popasovat.

Komplikovanost Velikonoc spočívá v tom, že se v nich mísí křesťanský význam s pohanským, navíc k nám pronikají zvyky ze zahraničí. Pohanský význam o příchodu jara, probouzení přírody a rození mláďátek, děti velmi dobře chápou a navíc jej lze spojit s různými výlety do přírody či do ZOO. Vybízí navíc ke kreativním aktivitám s dětmi, které zahrnují zvířátka a kytičky. Můžete tvořit různé dekorace, obrázky, koláže, přáníčka a jiné.

S křesťanským významem Velikonoc je to o něco složitější. Pokud to pro vás není příliš důležité, zmínila bych tento aspekt pouze okrajově a detaily o ukřižování Krista bych úplně vynechala. Tedy za předpokladu, že nechcete aby se vám děti v noci budily v noci hrůzou. Pokud jsou už děti starší, je vhodné je do tématu zasvětit hlouběji nějakou zábavnou formou. Některé fary a církevní spolky dělají venkovní křížové cesty pro děti s výkladem, zkuste se porozhlédnout po okolí, jestli kolem vás něco takového není.

Co se samotného koledování týče, pro většinu dětí je to celkem příjemný zážitek. Zaťukají na sousedy, odříkají básničku a vykoledují si barevné vajíčko nebo nějakou dobrotu. Holky možná dostanou „pohlazeno po zadečku“ od sousedovic Honzíka, co je hrdý na pomlázku, kterou s tátou upletl. Moje holky dobře vědí, že je to proto, aby byly celý rok krásné a neuschly. Protože slovo pomlázka je ve skutečnosti od slova „pomladit“ a její smysl je symbolický. Proto i její použití by mělo být symbolické. Teď už jen vysvětlit to samotné slovo „symbolický“.
A když pak někdo dorazí na koledu k nám, holky mu pyšně darují jedno ze svých poctivě nabarvených vajíček.

Velikonoce jsou svátky a děti je milují. Povídejte si o nich s předstihem, udělejte si krásnou jarní výzdobu a odpočítávejte spolu dny, které zbývají. Společně si na kalendáři označte ten velký den magnetkou.

91_velikonoce-removebg-preview 

Tipy na velikonoční aktivity

Pečení a zdobení perníčků a drobného cukroví. Perníčky jsou opravdu jednoduché, dětem se s těstem dobře pracuje, je to vlastně obdobné jako když si hrají s plastelínou a vykrajují z ní různé tvary.

Výroba Velikonočních přání. Vyrobte s dětmi přáníčka, které pak můžete poslat příbuzným a kamarádům. Můžete stříhat, lepit, barvit, malovat…fantazii se meze nekladou.

Barvení vajec. Malé děti mohou barvení přihlížet a pak vajíčka dozdobit samolepkami. Větší si už namočí vajíčka do barev sami. Jen pozor, abyste pak neměla kuchyň na modro.

Výroba zvířátek z ruliček papíru. Vhodné jsou obzvlášť kuřátka a zajíčci. V galanterii koupíte i chlupaté kuličky na ocásky, které „vytuní“ každého zajíčka.

Příšerka ze skořápky. Vajíčko rozklepněte spíše ve ¾ než v polovině. Namalujte na skořápku obličej, dejte dovnitř vatu, nasypte na ni semínka ječmene nebo řeřichy a zhruba za týden dorostou panu vajíčku ‘’vlasy“. Krom rozklepávání vajec to děti už od tří let zvládnou úplně samy.

Velikonoční hledání vajec - původně americký zvyk, ale těší se u nás stále větší oblibě. Na zahradě nebo v bytě poschovávejte vajíčka, čokoládové figurky či drobné dárky a nechte děti hledat. Starším dětem můžete vytvořit i mapku a úkoly, které mají plnit.

Hledání pokladu na Velký pátek - Podle pověry vydávají hory v pátek před Velikonocemi své poklady. Můžete tedy dětem připravit klasickou stopovanou nebo se vydat na lov putovních malovaných kamínků či geocaching.

Výroba krmítek a ozdob na stromy - můžete si ozdobit strom na zahradě nebo třeba v parku (nezapomeňte za pár dní ozdoby zase sundat, ať po vás nezůstane nepořádek).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení